Magánkézben épülő munkásszállók részére épül a Tapolca-Görömböly összekötő? Anomáliák az ellenzett úttal kapcsolatban
Mint arról a miskolci médiumok túlnyomó többsége beszámolt, több hónapja robbant ki heves tiltakozás a Görömbölyt Miskolctapolcával összekötő tervezett aszfaltút ellen, ugyanis a város azt kommunikálta a lakók felé, hogy kerékpárút épül, aztán csak az építési terület kora tavaszi lezárásakor derült ki, hogy félrevezették a lakosságot és valójában kétsávos autóutat szeretnének építeni, hogy ezzel a várost és a Futó/Csermőkei utat tehermentesítsék. Az akkori tiltakozások oka a várhatóan megnövekedő forgalom és az ezzel járó negatív hatások (zaj, vibráció) voltak, valamint az, hogy a helyi lakosság véleményét nem kérték ki, majd annak ellenére döntött a városvezetés az út megépítése mellett, hogy a lakossági petíció, a tavaszi kétszeri lakossági fórum (erre cikkünkben később visszatérünk) és a folyamatos internetes tiltakozás egyértelműen azt mutatta, hogy az érintett környékbeli lakosok döntő többsége keményen ellenzi az útépítést.
A két érintett terület, fent a komlóstetői, lent a görömbölyi szakasz
A híradások, valamint a 2023-as év folyamán a város által közzétett anyagok szerint az utat TOP-os (vagyis uniós/állami) támogatásból építenék meg a Komlóstetőt Tapolcával összekötő úttal együtt azzal a céllal, hogy Diósgyőr felől a munkaerő szabadon közlekedhessen az új útvonalon az új DIP (Déli Ipari Park, vagyis a Joyson környékén jelenleg is épülő új üzemek) felé. A projekt része volt még a meglévő tapolcai főút felújítása is. A komlóstetői út végül a tervekből is kikerült, a munkaerővel kapcsolatos célok viszont nagyon úgy tűnik, maradtak, csak egészen máshogy és másfajta munkaerővel, kicsit nagyobb magántőkebevonással. Erről is lesz szó mindjárt.
Az út megépítése az elmúlt években többször is felmerült ötlet szintjén. Akkor a várható (és, mint látjuk, mostanra meg is valósult) tiltakozás miatt azonban senki nem kockáztatta meg a megvalósítást, ugyanis az politikai szempontból felért egy halálos ítélettel. Nyilvánvalóan ezt egy képviselő sem szerette volna. A helyi képviselő, Borkuti László azonban a széleskörű tiltakozás ellenére is az útépítés mellett állt ki, azzal érvelve, hogy ha az út nem valósul meg 2023. december 31-éig, akkor a teljes támogatási összeget, amit a város tapolcai utak fejlesztésére kapott (mintegy másfél milliárd forintot) vissza kell fizetni. December 31. elmúlt, az útépítést nyáron elkezdték, de nem készült el arra a határidőre, amire az illetékesek hivatkoztak a lakossági akaratnyilvánítás semmibe vételekor. Az építési terület két végén ma már 2024. februári átadásról írnak. Valakinek még így is nagyon kell és nagyon megéri...
Borkuti érvelt emellett még egy friss forgalomszámlálási adattal is, miszerint mindössze néhány autó közlekedik még csúcsidőszakokban is Tapolcáról Görömböly irányába. Ha igaznak fogadjuk el a közzétett adatokat, akkor adódik a kérdés, hogy minek új út ennek a néhány autónak? Főleg egy kétsávos. Elméletileg azóta ezt módosították egysávosra, azonban a helyszínen nem úgy tűnik, mintha itt mellékutca készülne…Mindemellett a mérés turistaszezonon kívül készült, a közvélemény gyors megnyugtatására...
Érthetetlen, nem? Adott egy projekt, amibe bekerült egy eredetileg kerékpárútként hirdetett kétsávos autóút, ami sem a lakóknak, és ezáltal a szavazataiktól függő helyi politikusoknak sem érdeke. Akkor minek tették bele? Ezután azzal riogatják a lakókat, hogy a számukra előnyös útfelújítások is veszélybe kerülnek, ha az ellenzett út nem épül meg, gyakorlatilag ezzel zsarolva őket és így próbálva feszültséget kelteni a tapolcaiak és a görömbölyiek között (,,a háborgó görömbölyiek miatt marad majd kátyús a tapolcai kétsávos" felhanggal - megtámogatva ezt azzal, hogy ,,a tervezett út nyomvonalán futó régi murvás út szinte járhatatlan, és ha nem lesz leaszfaltozva, ilyen marad" - mintha nem a város feladata lenne a murvás utak megfelelő karbantartása is...). Kinek jó ez?
Nézzünk hát szét jobban, mi is történt Tapolcán és Görömbölyön az elmúlt időszakban, mert ezek alapján olyan, mintha itt, sőt, az egész városban mindenki saját maga ellen lenne. Ami nyilvánvalóan nem lehet igaz.
2023 folyamán egy rendkívül érdekes hirdetés került fel az ingatlan.com ingatlanhirdetési oldalra.
325 millió forintos áron szerepelt a hirdetésben a köztudatban a görömbölyi szánkópályaként élő, a történelmi pincesorral szemben fekvő, festőien szép városszéli terület, mely jelenleg a városban talán utolsóként igazi faluvégi legelőként funkcionál, emelve a városrész élhetőségét és a történelmi pincesor varázslatos hangulatát is az adja, hogy pontosan olyan érzés ott lenni, mintha száz éve megállt volna az idő. A hirdetésben a területet aszfaltos útról megközelíthető telekként emlegették, holott soha nem vezetett oda aszfaltút. A terület tulajdonosai tisztában lehettek az ellenzett út részletes műszaki paramétereivel, ami a kiszivárgott terveken hogy, hogy nem, még egy kis leágazást is tartalmaz, pont a meghirdetett terület felé:
Ez igencsak érdekes, ugyanis a hirdetést nagyjából az útépítési munkálatok tényleges fizikai elkezdésekor tették fel. Tehát kivárták, amíg biztosnak tűnik, hogy a tiltakozó lakosságot semmibe lehet venni és indul a beruházás.
A hirdetésben külön kiemelik, hogy a terület óriási lehetőségekkel rendelkezik szállásadás céljára, sőt, akár pályázati lehetőségekben is segíteni tudnak a leendő vevőnek. Ejnye, azok a fránya pályázatok ismét.
Mindezt egy olyan időszakban, amikor szinte minden ipari körzettel rendelkező nagyvárosból, így Miskolcról is ömlenek a hírek még az országos médiában is, hogy az új ipari üzemek, lakóparkok, munkásszállók nem éppen a magyar munkaerőnek készülnek:
Miskolcon pedig az új, Görömböly túlsó végén épülő ipari parkban újabb, főként távol-keleti illetőségű cégek telepszenek meg:
Mondhatnánk, hogy kissé korai a konkrét munkásszálló funkcióját feltételezni az egyelőre még csak gondolatban létező szállodáról, azonban aki egy kicsit is látja a jelenbeli miskolci tendenciákat, az tisztában van vele, hogy a turizmust és főleg az idősotthonok üzletágát utcahosszal előzik az ipari beruházások és bővítések. Nyilván ez egy előre nem teljesen kiszámítható tényező, így hát nyilván sokkal jobban megéri utat építeni a turisztikai és az ipari célok felé egyaránt, meg akkor már egy kalap alatt valahogy becsempészni a közművesítési lehetőségeket is a beruházási területként hirdetett páratlan természeti szépségű hely felé - amelyiket egyébként pontosan ezekkel a szavakkal jellemezte a görömbölyi képviselő, Borkuti László is. Ezzel egyidőben a környék modernizálásának nagy támogatója is. Ez pont olyan, mint háborúzni a békéért vagy spórolásból költeni a pénzt:
Néhány héttel később ugyanez a terület így nézett ki:
A történtek egészen konkrét természetpusztítással jártak:
Talán még helyreállítható a terület, legalább részben…
A hirdetésben külön ki volt emelve, hogy a tulajdonos kérésére csak az irodán keresztül lehetséges a megtekintés, egy ilyen tájrombolást nyilván nem úgy akartak meghirdetni, hogy a helyi lakosok bármelyike egy egyszerű érdeklődéssel azonnal megtudhassa, kik állnak az ötlet mögött.
Aki egy kicsit is követte a tiltakozást akár élőben a lakossági fórumokon, akár az interneten, feltűnhetett neki, hogy az útépítés mellett igazából csak két illető, Kovács András és Boros Gábor vállalkozók álltak, ők azonban igen hevesen, sőt, többször elmaradottsággal, nyerészkedéssel vádolva, sértegetve az új út ellenzőit. Pedig, ha itt valaki nyerészkedni tud a helyzeten, az nagyon nem a környezetét féltő helyi lakosság.
És, micsoda érdekes egybeesés, pont ők azok, akik az ingatlan-nyilvántartás szerint a meghirdetett terület tulajdonosai, valamint a tervezett út mentén több ingatlan is az övék... Így azért már egészen logikusan áll össze a kép a cikkünk elején feltett kérdésre vonatkozóan, hogy mégis kinek lehet érdeke egy ilyen környezetromboló kamikáze-projekt, különösen akkor, ha hozzávesszük, hogy szemtanúk szerint az útépítés előkészítése során heteken keresztül az említett két tulajdonos területein is dolgoztak a gépek, ástak, betonoztak, terepet rendeztek, csöveket fektettek le és brutális mennyiségű, több méter magasra összehordott építési hulladékot deponáltak.
Így már teljesen érthető az is, miért lehetett papíron vízbázisvédelmi okokra hivatkozva törölni az Avalontól Komlóstetőig tervezett útszakaszt (meg hát a tapolcai szállásadók és turisztikai komplexumok mindegyikével csak nem akartak szembemenni), miközben a Tapolca másik felén és Görömbölyön élők környezete és életminősége egyik döntéshozót sem érdekelte, az egy-két évnél hosszabb távú, várhatóan rendkívül súlyos következmények pedig végképp nem. Vagyonbiztonság, kiszámítható élet? Ugyan... Az érintett tapolcaiak és görömbölyiek tiltakozása pedig az egész 2023-as évben a csendjük, békéjük megóvásáról szólt, és amíg az építést támogatók a várható forgalom mértékéről vitatkoztak az érintett helyi lakókkal, elégedetten dőlhettek hátra abban a hiszemben, hogy az ilyen, nem is annyira távoli terveikről a lakosság mit sem sejt. De, mint tudjuk, a tökéletes mutyi olyan, mint a tökéletes bűntény: a tettes előbb-utóbb úgyis elhasal valamin...
Röviden összefoglalva az útépíttetők álláspontját időrendben:
,,Görömbölyt és Tapolcát aszfaltozott kerékpárút fogja összekötni. Na jó, nem kerékpárút lesz, hanem kétsávos autóút a Diósgyőr felől átjáró munkaerőnek, bocsi, lehet, nem ezt mondtuk eddig. Mindegy, most már ez van, így jártatok. Sajnos nem tudjuk módosítani, mert már fel van rá véve a támogatás, és 2023 végéig el kell készülnie. Fölösleges lázadni meg tüntetgetni, semmi nem lesz belőle. Na jó, nagy a lázadás, mégis módosítjuk, egysávos lesz, kétoldalt kerékpársávval. Komlóstető felé meg mégsem lesz út az Avalontól, ezt nem mondjuk sehol, de nem lesz, ez a lényeg (mondjuk vízbázis éppen Görömböly és Tapolca között is van, meg felszíni források is, ezekkel úgy tűnik, nem számoltak - a szerk.). De a tapolca-görömbölyi tervet nem tudjuk törölni akkor sem, ha a komlóstetőit meg tudtuk. Végül minden elkészült, aminek el kellett készülnie év végéig a projekt részeként, csak a görömbölyi út pont nem, pedig azt mondtuk, hogy azt azért erőltetjük, hogy a többi megvalósulhasson."
Arról persze óriási a csend, hogy eközben miért van az épülő út mindkét oldalán a telkek túlnyomó többsége ugyanazon tulajdonosok kezében. Az illetékesek jelenlegi állításai szerint egysávos út épül:
Az alábbi képen látható szélesség azonban egyértelműen két sávnyi:
Ha egy kicsit is számít az illetékeseknek a választóik akarata és jóléte, és a festői görömbölyi falusi, pincesori és a tapolcai csendes kertvárosi környezet megtartása unokáinknak is, még most leállítják az útépítést és mindenféle hozzá kapcsolódó egyéb műveletet, hiszen a tapolcai utak, utcák valóban gyönyörűen megújultak, így most már semmi szükség az indokolatlan környezeti és egészségügyi (zaj, por, vibráció) terhelést és vagyonbiztonságot veszélyeztető (Görömbölyön a városban a legmagasabb a régi vályog- és kőházak aránya, a főbb utcákban is) jelentő utat valóban megépíteni. Ha pedig befejezik, azzal csak azt bizonyítják, hogy az egész valóban magánbiznisznek volt tervezve már a legelejétől, a helyi közösség és a természeti környezet érdekeivel gátlástalanul szembemenve, néhány építési ,,befektető" nem is olyan távoli pénzügyi céljainak érdekében. Ipari, beruházási területeknek pedig ott vannak az eddig is erre használt területek, senki nem mondhatja, hogy nincs belőle elég pont Miskolcon.